GP Německa - Tisková konference

29. července 2010 v 15:59 | kamčous |  GP 2010
Konečně jsem ji sehnala česky xD

Na den přesně před rokem jste měl nehodu v Maďarsku. Vítězství by bylo skvělý způsob, jak oslavit toto výročí. Cítíte, že byste si dnes vítězství zasloužil?

Felipe Massa: Ano.

Rob Smedley, váš závodní inženýr, vám řekl, že Fernando Alonso je rychlejší než vy. Řekněte nám něco o situaci, jež nastala o pár kol později v zatáčce číslo šest. Co se v té vlásence stalo?
FM: Nemyslím si, že bych k tomu musel něco říkat.

Fernando vás předjel. Udělal jste chybu? Při brždění?
FM: Předjel mě.

Pak Rob Smedley řekl: "Hodný kluk, promiň."
FM: Jo.

Cítil jste, že vám nebylo umožněno ten závod vyhrát?
FM: Ne, jediné, co jsem cítil, bylo, že pracujeme pro tým a odvádíme pro něj velmi dobrou práci, to je nejdůležitější.

Bylo vaše rozhodnutí nechat Fernanda předjet?
FM: Ano, rozhodně.

Ano, rozhodně?
FM: (žádná slovní odpověď)

Zdá se, že jsme právě skrze kódovanou zprávu viděli jednoznačný případ týmové režie. Fernando, stydíte se za takovou výhru? Felipe, štve vás, že jste se takhle vzdal vítězství?
FM: Jasně, že vždycky chcete vyhrát. Pro to vždycky pracujete. Určitě nemáme týmovou režii, jedeme závod jak nejlépe umíme a když vidíme, že to nedokážeme tak, jak bychom chtěli, musíme myslet na tým. To je podle mě nejdůležitější.
FA: Myslím si totéž. Důležitý je týmový výsledek, takže jsem spokojený.

Felipe, řekl jste, že jste na Fernanda na tvrdé směsi ztrácel. Jak se stalo, že jste po předjetí jezdil podobné, stejné, někdy i rychlejší časy?
FM: Šlapal jsem na to, jak to šlo, ale možná trochu zpomalil, nevím. On kontroloval závod.

Felipe, myslíte si po dnešním odpoledni, že jste ve Ferrari týmová dvojka?
FM: No, nemůžu říct, že tam bojuji o první místo v šampionátu. Ztratil jsem spoustu bodů, důležitých bodů. Jediné, co mohu říct je, že vím, co umím. Umím vyhrávat závody, umím být konkurenceschopný. To, co se stalo dnes, se stalo letos mnohokrát: po přezutí na tvrdé pneumatiky mám potíže. To se přesně stalo v závodě. Na měkkých gumách jsem byl velmi silný, ale po přezutí na tvrdé jsem měl potíže, nic nového. Vím, proč jsem někdy trochu pozadu. Je to těmi velmi tvrdými gumami, které letos máme. Nemyslím si, že je to dobré, už  kvůli tomu nemáme strategie.

Fernando, po své zastávce, když jste byl za Felipem, jsme slyšeli vaši rádiovou komunikaci. Nebylo jí moc rozumět, ale znělo to, jako bystě říkal :"Myslete na vítězství." Řekl jste to?
FA: Ne.


Fernando, po Valencii jste řekl, že závod byl zmanipulován ve prospěch Lewise. Ta slova teď vyznívají trochu falešně. Kam si tohle vítězství zařadíte, k tomu ze Singapuru v roce 2008?
FA: Ferrari dnes získalo dobrý výsledek, doubl, mělo tu silné výkony celý víkend. Pokud je váš závěrečný dojem z víkendu takový, jak vyznívá vaše otázka, je to možná proto, že nevidíte jako celek tréninky, kvalifikaci a závod, takže je pro silný návrat Ferrari trochu moc rychlý.

Týmová režie je ve Formuli jedna zakázaná. Byla zakázaná v roce 2002, kdy byla do očí bijící.
FA: Jistě.

Eddie Jordan právě řekl, že vy dva byste měli být vyřazeni ze závodu.
FA: Ještě jednou, jestli je tohle váš dojem ze závodu, je to podle mě proto, že nevidíte výkony vozu a týmu z celého víkendu.

Fernando, myslím, že všichni víme, co se ve 48. kole stalo a nepotřebujeme žádné pohádky o pneumatikách, aby bylo jasno. V roce 2006 jste v Monze prohlásil, že Formule 1 už pro vás není sport. Byl tohle sport?
FA: Myslím, že jsme se snažili co nejvíc to šlo. Jsme profesionální závodníci, snažíme se pracovat v týmu a každý den chceme udělat maximum, ne jen tady na trati, ale i mezi závody v továrně a tak dál. Znovu říkám, že jsme odváděli několik posledních závodů dobrou práci a dočkali se povedené neděle s dobrým výsledkem. Myslím, že jsme za to rádi, přestože vás asi zajímají jiné věci, o kterých chcete psát.

Fernando, co byste řekl lidem, kteří tohle nazvou špinavým vítězstvím a, pokud vyhrajete mistrovství, vás špinavým mistrem?
FA: Mám 19 závodů na... podívejte se na všechny závody, je spousta bodů, které někdy vyhrajeme, někdy prohrajeme. Jak jsem řekl, dnešek byl dobrý den, některé jiné závody pro nás byly špatné, ale jak už jsem řekl, musíme zůstat soustředění, nepřestat pracovat a vyvíjet vůz, nebýt příliš vzrušeni z vítězství ani příliš smutní z prohry. Musíme se snažit v listopadu být v pozici bojovníků o titul, nezapomenout, že Red Bully jsou zatím velmi dominantní, v neděli často neskórovali nebo nezískávali tolik bodů, kolik mohli, ale stále jsou silní. Stejně tak McLaren, vede oba šampionáty, pořád je před námi dlouhá cesta.

Realitou ovšem zůstává, že jste ho nedokázal předjet na trati, tak jste musel nechat tým, aby to udělal za vás.
FA: Když si to myslíte.

Ptám se vás, jestli si to myslíte vy?
FA: Ne.

Musel vám to vítězství nechat, že ano, Fernando?
FA: Ne.

Fernando, řekl jste, že jste šťastný z výhry, ale upřímně, nikdy jsem neviděl méně šťastného pilota uprostřed pódia a uprostřed tiskové konference. Proč nemůžete být jednou upřímný a přiznat, že jste dostal vítězství naservírované?
Sebastian Vettel: Můžu odejít?

Jdi, Sebastiane! Sebastiane, řekni nám, co si o tom myslíš?
FA: Snad bude další otázka na Sebastiana. Ne, zůstaň, zůstaň. Jak jsem řekl, byli jsme konkurenceschopní v pátek, já byl konkurenceschopný v pátek, první místo. Skončil jsem druhý v kvalifikaci o 12 centimetrů, jak jsem slyšel včera a dnes jsme myslím zajeli nejrychlejší kolo závodu, takže si nemyslím, že bych byl o víkendu pomalý.

Felipe, řekl jste, že to bylo vaše rozhodnutí, pustit před sebe Fernanda, takže se ptám, proč jste se tak rozhodl a máte tušení, za co se vám Rob Smedley omlouval?
FM: Ne. Jak jsem řekl, nebyl jsem dost rychlý na tvrdé směsi, museli jsme myslet na tým.

Felipe, Rubens si hodně pokazil image v Brazílii, když udělal to, co dnes vy. Doteď jste měl podporu své země, nebojíte se, že jste hluboce poškodil svůj image v Brazílii?
FM: Určitě ne, určitě ne. Jsem velmi profesionální a při své práci jsem to ukázal. Vy jste taky profesionální, pracujete pro firmu. Věřím, že i vy děláte, co musíte. Také já jsem profesionální a dnes jsem to dokázal. To je vše.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama